reklama

Šampióni Zeme

Viete čo maj spoločn juhoafrick prezident, bhutnsky krľ, ekumenick patriarcha, zstupkyňa nroda Inuitov, bval mexick ministerka životnho prostredia, zosnul prezident Spojench arabskch emirtov a čnsky environmentlny aktivista?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu


Sú šampiónmi Zeme.

Novú cenu za ochranu životného prostredia a celej planéty udelil v pondelok (12. apríla 2005) UNEP – program Spojených národov pre životné prostredie. Vo svojom prvom ročníku má hneď sedem nositeľov - dostal ju juhoafrický prezident Thabo Mbeki, bhutánsky kráľ Džigme Senge Wangčhuk, ekumenický patriarcha Bartolomej I, zástupkyňa národa Inuitov Sheila Watt-Cloutier, bývalá mexická ministerka životného prostredia Julia Carabias Lillo, zosnulý prezident Spojených arabských emirátov šejk Zajd bin Sultán an-Nahaján a čínsky environmentálny aktivista Ču Čchiang .

O udalosti stroho informovalo niekoľko agentúrnych správ. Na svete je určite množstvo ľudí, ktorí sa snažia o to, aby nám naša Zem prežila čo najdlhšie. Titul Šampión Zeme majú zatiaľ siedmi. Mnohí z nás vnímajú ochranárov a ekológov ako skupinky ľudí, ktoré protestujú pri vyrúbaných stromoch či atómových elektrárňach, vysádzajú stromčeky alebo prenášajú na jar žaby. Je to samozrejme potrebná a záslužná práca a aj oni si určite zaslúžia uznanie. Šampióni Zeme riešia problémy, ktoré majú globálny rozmer. Myslím, že okrem titulu si zaslúžia, aby sme o nich vedeli aj niečo viac. Kto teda sú?


SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Prezident Thabo Mbeki a ľud Juhoafrickej republike získali cenu za prácu pri čistení vody a jej poskytovanie najchudobnejším v súlade so závermi Summitu Zeme, ktorý sa v roku 2002 konal v Johannesburgu.
Juhoafrická republika je vedúcou krajinou v otázkach trvale udržateľného rozvoja a ochrany životného prostredia doma i na celom kontinente. Počas summitu ukázala delegátom nielen množstvo problémov, s ktorými sa Afrika stretáva, ale aj cestu, akou sa má uberať pri ich riešení. Zákony prijaté vládou prezidenta Mbekiho zahŕňajú nástroje na ochranu a zachovanie biodiverzity, zlepšenie kvality ovzdušia i nakladania s odpadmi. Prispievajú k cezhraničnému zachovávaniu kriticky ohrozených druhov, na 4 morských chránených územiach ochraňujú takmer 20% pobrežia. Tichá zelená revolúcia v krajine posunula myslenie jej obyvateľov a pozitívne zmeny sa odrážajú v domácnostiach, práci, priemysle, školách cirkvách i komunitných centrách.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu


Kráľa Džigme Senge Wangčhuka a Bhutánske kráľovstvo ležiace v Himalájach ocenili za ochranu jeho územia. Porotcovia vyzdvihli aj nezvyčajný environmentálny rekord Bhutánu – 74 percent krajiny pokrývajú lesy, pričom 26 percent územia je zákonom chránených a za trvalé lesy je vyhlásených 60% územia. Aj ďalšie údaje svedčia o tom, že ochrane prírody je v krajine venovaná obrovská pozornosť – viac ako 5500 druhov rastlín, 165 druhov cicavcov, 700 druhov vtákov, pričom mnohé z nich patria medzi vzácne druhy. Z Ázijských krajín je Bhután jednou s najvyšším počtom rôznych živočíšnych druhov, chránených území a najvyšším percentom zalesnenosti.



SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu


Ekumenický pravoslávny patriarcha Bartolomej I Konštantinopolský je duchovným otcom 300 miliónov pravoslávnych kresťanov a má prezývku Zelený patriarcha. Cenu si odnesie za modlitby, aby ľudia uchránili planétu pre budúce generácie. Pod jeho patronátom sa od roku 1995 konajú sympóziá, v ktorých sú náboženstvo, veda a životné prostredie spájané spoločným cieľom – hľadanie nových spôsobov riešenia problémov týkajúcich sa životného prostredia. Zúčastňujú sa na nich vedci, environmentalisti i reprezentanti hlavných svetových náboženstiev. Medzi najúspešnejšie patrí séria sympózií zameraných na záchranu morí.


SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu


Kanadská aktivistka, zástupkyňa 155 000ového národa Inuitov, obyvateľov polárnych oblastí Kanady a Aljašky , Sheila Watt-Cloutier bola ocenená za boj proti globálnemu otepľovaniu a trvalému znečisťovaniu ekosystémov Arktídy. Arktída je miestom, kde sa globálne otepľovanie prejavuje už dnes. Aj najmenšie zmeny, menia celý ekosystém - objavujú sa nové druhy hmyzu a vtákov, ohrozené sú pôvodné druhy. Klimatické zmeny pociťujú aj obyvatelia Arktídy, pretože orhozujú ich tradičný spôsob života.


Obrázok blogu


Bývalá mexická ministerka životného prostredia Julia Carabias Lillo dostala cenu za úsilie pri koordinovaní výskumu a rozvojových programov pre najchudobnejšie roľnícke komunity vidieka v štyroch regiónov Mexicka. Je autorkou mnohých vedeckých článkov z botaniky, ekológie, managementu prírodných zdrojov, obnovy a ochrany životného prostredia. Bola prezidentkou Národného ekologického inštitútu a predsedníčkou vedecko technickej dozornej rady Global Environment Facility (jedna zo zložiek UNEP).


Obrázok blogu

Zosnulý prezident Spojených arabských emirátov šejk Zajd bin Sultán an-Nahaján  bol známy ako „The Man of Arab Environment“. Ocenenie dostal za prácu v oblasti ochrany prírody v jeho krajine a podporu poľnohospodárstva, zalesňovania krajiny a ochranu ohrozených druhov. Práve zalesňovanie púšte, kvôli zastaveniu jej rozširovaniu, je považované za mimoriadny a zároveň najtrvácnejší čin. Vysadenie 100 miliónov stromov na okraji púšte, ale aj zákaz poľovníctva či vybudovanie útulku pre ohrozené druhy zvierat prinieslo šejkovi Zajd bin Sultán an-Nahaján ocenenie za celoživotnú prácu.

Obrázok blogu

Čínsky environmentálny aktivista Ču Čchiang dostal špeciálnu cenu za úspechy, ktoré dosiahol ako čestný predseda organizácie All-China Youth Federation a predstaviteľ operácie zameranej na ochranu Žltej rieky. Od roku 1999 sa stal propagátorom tejto operácie a zároveň získaval čínsku mládež pre ochranu životného prostredia. Vďaka jeho úsiliu sa podarilo získať na projekt množstvo finančných prostriedkov a zapojiť 300 miliónov mladých Číňanov. Oragnizáciu All-Chine Youth Federation, ktorá realizovala vyše 800 zalesňovacích projektov na 191 tisíc hektároch, označili porotcovia za mimoriadne dôležitú pre ochranu prírody..  

Všetci ocenení dostali včera (19. apríla 2005) na slávnostnom večeri v New Yorku sošku z recyklovaného kovu od kenského výtvarníka Kioko. Soška predstavuje základné prvky života na Zemi – slnko, vzduch, zem a vodu.

UNEP - United Nations Environment Programme (Program OSN pre životné prostredie). Poslaním UNEP-u je stimulovať a koordinovať akcie na ochranu životného prostredia predovšetkým na medzinárodnej úrovni a poskytovať podklady pre rozhodovania, ktoré budú priaznivé životnému prostrediu.  

Ivana Brezinská

Ivana Brezinská

Bloger 
  • Počet článkov:  46
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vyštudovala žurnalistiku. Po škole sa však rozhodla, že je lepšie prejsť od slov k činom a začala pracovať v jednej mládežníckej ochranárskej organizácii. Teraz je na materskej "dovolenke" a zdá sa, že nastal čas prejsť od činov k slovám. Najnovšie ma nájdete aj na http://petrzalka.otvorene.sk/ Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáEkopohľadyIhriskoPo cestách - necestáchSeparovaný zberSpoločnosťUkrajinaZ vlastného dvora

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu