Živý či umelý? A možno...

Autor: Ivana Brezinská | 20.12.2005 o 14:32 | Karma článku: 8,74 | Prečítané:  3828x

Rozhodnutie o tom, aký vianočný stromček skrášli tento rok váš príbytok asi už máte väčšinou za sebou. Ak však patríte k tým, čo všetko robia na poslednú chvíľu, môžeme sa spolu zamyslieť nad tým, aký stromček si vybrať, ak pri tom myslíme aj trochu ekologicky. Na prv pohľad sa zdá odpoveď jednoznačná. Čo môže byť prírodnejšie ako pravá vôňa ihličia? Každá minca má však dve strany a máločo je iba biele alebo čierne. Umelý či živý, oba treba vyrobiť, dopraviť k spotrebiteľovi a zlikvidovať. A možno sú aj iné alternatívy.

„Živé“ stromčeky pochádzajú z prerezávok v lese alebo lesných škôlok určených priamo pre vianočný trh. Ich „výroba“ sa nezaobíde bez vody, energie, hnojív, ochrane proti škodcom, pohonných hmôt. Umelý stromček je vyrobený z plastov a ich výroba zaťažuje životné prostredie. Pozitívne by mohlo byť, že na výrobu umelých stromčekov sa používajú aj plasty recyklované. Možno aj to, že umelý stromček si nebudete kupovať každý rok, ale „živý“ je vlastne – jednorazový.

Práve s tým súvisí aj otázka dopravy – umelé stromčeky sa privezú, predajú a zostávajú na mieste. „Živé“ treba priviezť každý rok. Ale – z oveľa menších vzdialeností (ak sú z našich, domácich lesov a nerozhodnete sa pre lepšie vyzerajúce zahraničné druhy stromčekov), na rozdiel od umelých, ktoré sa zväčša vyrábajú až v ďalekej Ázii.

Umelý či živý, jedného dňa skončia v odpade oba. Samozrejme pri likvidácii je v ekologickej výhode stromček „živý“ – po odložení pri kontajneri nakoniec skončí v spaľovni alebo na skládke. Ak z neho nebude oxid uličitý a voda (po spálení), na skládke dlho nepobudne a nakoniec sa rozloží. Ak má byť jeho likvidácia naozaj ekologická, tak potom by pri tom kontajneri mal skončiť bez zvyškov obalov zo saloniek, strieborných reťazí a háčikov po ozdobách.
Zlikvidovať umelý stromček nebude také jednoduché. Pri jeho spaľovaní vznikajú škodlivé látky, na skládke so zmiešaným odpadom zostane pekných pár rokov. Ibaže – by sa dostal niekam, kde recyklujú plasty a stal sa z neho nový výrobok.

Dobrou alternatívou by mohlo byť kúpiť si stromček v kvetináči. Po Vianociach ho môžete pestovať ďalej na balkóne či terase alebo vysadiť vonku. Nie je to síce také jednoduché, ako sa zdá na prvý pohľad, ale dobrý predajca (odborník) vám určite poradí, ako na to. Treba si už len dať pozor, aby stromček, ktorý kupujete bol dobrý, zdravý a mal v poriadku korene.

A čo si o vianočných stromčekoch myslia ľudia z ochranárskych kruhov?
Odpoveď sa mi v predvianočnom zhone podarilo získať od Ľubice Trubíniovej z Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia (BROZ) a Juraja Lukáča z Lesoochranárskeho zoskupenia Vlk.
Ľubica Trubíniová: Ako najlepšia mi vychádza klasická ochranárska alternatíva – nekupovať ani umelý ani prirodzený stromček, ale ísť s celou rodinou (deťmi, zvieratami) do lesa a tam ozdobiť pekný stromček, zaspievať si pri ňom koledu, porozprávať sa, prípadne si dať malé darčeky – a vrátiť sa domov. Výhody asi netreba bližšie rozpisovať. Má to jednu veľkú nevýhodu (a zároveň príčinu, prečo to na Vianoce robí tak málo ľudí) – chce to prekonať vlastnú pohodlnost, stereotypy v myslení a cítení a najmä konzumný spôsob života zameraný na hmotu, ktorý nás zaplavuje a pohlcuje čoraz viac a viac.

Juraj Lukáč: Myslím si, že možno by bolo treba začať tým, o čom sú Vianoce. Pre kresťanov je to sviatok narodenia Ježiša. Jeho narodenie symbolizuje nový život pre človeka, pretože vďaka jeho príchodu na svet, smrti a zmŕtvychvstaniu môže byť každý spasený a dosiahnuť večný život. Asi väčšina z nás vie, že tento kresťanský sviatok je prevzatá pohanská slávnosť, keď cirkev dala sviatkom zimného slnovratu, sláveného našimi predkami, kresťanský význam. Ale aj pre našich slovanských predkov to boli optimistické sviatky. A ten optimizmus, či kresťanský alebo staroslovanský, je pre mňa hlavným posolstvom Vianoc.
A aký vianočný stromček? Pre mňa je odpoveď jasná. Žiaden.
Oslavovať Vianoce, či už sme kresťania alebo máme iné vyznania, zbytočným zabíjaním akéhokoľvek života je popretím zmyslu tohto optimistického sviatku. Boj proti okolitej prírode a zbytočné zabíjanie je našej slovanskej morálke cudzie. Ak sme kresťania, vráťme do našich sŕdc Krista. Ostatní sa nebojme osláviť návrat slnka, aj keď je ešte okolo hlboká a pochmúrna zimná noc.

Tak čo? Naozaj vám nechcem kaziť Vianoce a radosť z vášho stromčeka. Na svete je oveľa viac oveľa vážnejších ekologických problémov, ako vianočný stromček. Ja len – keď si rozsvietite prskavky na tom vašom stromčeku – spomeňte si, že svet sa skladá z maličkostí.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Sulík: Ak by Kiska založil stranu, stane sa len ďalším rozbíjačom pravice

Ficova hviezda padá a teraz by sa ešte vedel zachrániť na jedno volebné obdobie, hovorí pre SME predseda SaS RICHARD SULÍK o tom, komu by vyhovovali predčasné voľby.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Fašisti oklamali konzervatívcov, o potraty im nejde

Rozpútala sa ďalšia časť kulturkampfu.

EKONOMIKA

Rakúska pošta potrebuje ľudí, hľadá ich aj na Slovensku

Priemerný plat zamestnanca Slovenskej pošty je 727 eur.


Už ste čítali?