Ako sme kolaudovali ihrisko

Autor: Ivana Brezinská | 11.12.2005 o 15:11 | Karma článku: 8,20 | Prečítané:  3864x

Keď sa ma spýtate, kde bývam, tak viem povedať, že v Petršálke. Ulica Jasovská. A rokov mám dva a pol. A keby ste náhodou zabudli, volám sa Miško. Pred domom máme perfektné hrisko a v utorok nám priviezli aj nové preliezky. Úplná paráda – také drevené so šmýkačkou s domčekom, s dvomi húpačkami a lanom na šplhanie. K tomu ešte preklápaciu húpačku s koníkmi a ako bonus malý basketbalový kôš. Moja mama sa najprv veľmi tešila. Ale teraz je už niekoľko dní smutná. To lano, totiž už vo štvrtok niekto odrezal. Dalo sa na ňom tak dobre šplhať, len teraz už nedočiahnem – zostal tam z neho iba kúsok. A včera niekto odlomil basketbalový kôš, takže ani basketbal si už nezahrám.

Lano zmizlo po dvoch dňoch. Basketbalový kôš Lano zmizlo po dvoch dňoch. Basketbalový kôš "vydržal" štyri dni. Nové ihrisko nám mizne spred očí neuveriteľnou rýchlosťou.
Keď som sa mamy v stredu pýtal, či príde zase ten Mikuláš, čo mi včera priniesol hračky a sladkosti, tak sa smiala. Ale povedala, že ešte jeden príde – v piatok na kolaudáciu ihriska.
Naša Jasovská ulica je úplne ale úplne na konci sveta. Teda Bratislavy. Moja mama sa smeje, že ešte aj počasie tu máme iné ako v celom meste. Do našich končín ani oficiálny petržalský Mikuláš nezablúdi. A tak sme si ho zavolali sami.

Celé to vymyslela Monika z Centra komunitného rozvoja – veď na kolaudácii ihriska predsa Mikuláš nemôže chýbať. Moja mama urobila plagáty, aby o tom deti vedeli a spolu so svojimi kamošmi z Päť Pé a Kon-tiki vymysleli súťaže, aby to nebolo len také obyčajné.
V piatok bola na ihrisku veľká sláva. Mikuláš prišiel aj so Snehulienkou. A hlavne veľa veľa detí. Zbierali sme body u jeho pomocníkov s červenými čiapkami. Hádzali sme loptu do nového basketbalového koša (toho, čo niekto na druhý deň odlomil), lozili po preliezkach ako opice, triafali papierové krabice, napodobňovali zvieratká a ešte všeličo iné. A keď toho bolo dosť (no ja viem rátať len do päť a to bolo ešte trochu viac), tak nám Mikuláš a Snehulienka dali balíček.

Na ihrisku bolo aj veľa iných rodičov. Všetci sa tešili, že máme nové ihrisko a tiež boli smutní, že niekto odrezal to lano. Niektorí hovorili, že preliezky mali namontovať už v lete, aby si to deti užili - že takto to ani do jari nevydrží. Niektorí zase vravelii, že to treba celé oplotiť a zamykať.
Moja mame ale hovorí, že stačí deťom doma vysvetliť a naučiť ich, ako sa majú k veciam správať.
Mňa to učí stále. Aj iné veci. Napríklad, že keď niekde prídeme musím pozdraviť dobrý deň, keď niečo chcem – tak mám povedať prosím a keď to dostanem, tak treba hovoriť ďakujem. A preto - ujovia a tety z Kauflandu v Petržalke a z Nestlé – ďakujeme za ovocia a sladkosti, čo ste dali nášmu Mikulášovi. Vyšlo z nich 60 balíčkov a všetky rozdal deťom. Zostalo aj zopár čokolád, čo potom rozdal ešte deťom, čo prišli neskôr a povedali básničku. A Monika z CKR – čo to všetko vybavila – aj tebe ďakujem. Za všetky deti z ihriska.
A sľubujem, že s mojou mamou budeme to naše ihrisko strážiť a učiť ostatné deti, že detské ihriská v Petržalke nepadajú z neba, ale za nimi stojí kus práce iných ľudí. A ak si tú prácu nebudeme vážiť a o svoje ihriská sa starať, zostanú nám len tabule, na ktoré sa bude dať napísať: Tu stálo detské ihrisko, ktoré si zničili obyvatelia tohto sídliska.


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Sulík: Ak by Kiska založil stranu, stane sa len ďalším rozbíjačom pravice

Ficova hviezda padá a teraz by sa ešte vedel zachrániť na jedno volebné obdobie, hovorí pre SME predseda SaS RICHARD SULÍK o tom, komu by vyhovovali predčasné voľby.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Fašisti oklamali konzervatívcov, o potraty im nejde

Rozpútala sa ďalšia časť kulturkampfu.

EKONOMIKA

Rakúska pošta potrebuje ľudí, hľadá ich aj na Slovensku

Priemerný plat zamestnanca Slovenskej pošty je 727 eur.


Už ste čítali?