KARavána bratislavskou (s)púšťou

Autor: Ivana Brezinská | 23.10.2005 o 21:38 | Karma článku: 7,35 | Prečítané:  3088x

„Nazdar, odkiaľ ideš?“ pristavil ma dnes popoludní na nábreží kamarát. „No, z pohrebu,“ odpovedala som spoza cukrovej vaty. „Preboha, kto zomrel?“ spýtal sa zdesene. Máme totiž príliš veľa spoločných známych. „Asi 1500 stromov“ bola moja odpoveď.


Približne toľko stromov v rokoch 2004 a 2005 zmizlo zo siedmych bratislavských mestských častí.

Začiatkom roku 2005 to bolo 206 stromov v Starom meste na Karadžičovej ulici. V marci ustúpilo pri PKO výstavbe River Parku 243 stromov a 322 m2 kríkov. 10 stromov bolo vyrúbaných na nábreží L. Slobodu (výrub ďalších 57 je plánovaný na budúci rok). V rámci tzv. omladzovania zmizli stromy zo Šafárikovho námestia. Pri bývalom mäsokombináte v Rači bolo vyrúbaných 141 stromov a 60 m2 kríkov. Dúbravka sa v rokoch 2004 a 2005 môže pochváliť výrubom 48 stromov a 190 m2 kríkov na Agátovej ulici a 37 stromov a 12 m2 kríkov, ktoré boli odstránené kvôli výstavbe predajne Lídl. V Petržalke zase kvôli Kauflandu padlo pri Chorvátskom ramene 194 stromov, na ceste z Vyrúbané stromy v parčíku na nábreží Dunaja pri PKO, Zelený štvrtok 2005Einsteinovej ulice na Krasovského ulicu 209 stromov a 146 m2 kríkov, na samotnej Einsteinovej 55 stromov a 341 m2 kríkov. Ďalšie stromy zmizli aj na Černyševského, Antolskej, Námestí Hraničiarov, pri Ekonomickej univerzite, na Bosákovej a Röntgenovej. Karlova Ves stratila 65 stromov na Botanickej ulici, na Kramároch vyrúbali 40 stromov na Uhrovej ulici. V Novom meste bolo odstránených ešte 140 stromov z Tomášikovej ulice. V Ružinove zmizlo 125 stromov z okolia OD Ružinov.

A práve za tieto stromy sa dnes popoludní konal smútočný kar.
Začal o tretej na Šafárikovom námestí a hlavne v úvode na ňom bolo viac novinárov a fotografov ako "smútiacich pozostalých občanov". Aktivisti zo združenia Miazga, ktoré kar organizovalo, sa rozhodli premenovať parčík okolo fontány na Námestie mŕtvych stromov. Tabuľku s názvom miesta pripevnili symbolicky na vysychajúci strom.

Namiesto smútočného prípitku porozprával jeden z organizátorov – Leo Singer, príbeh o svojom kamarátovi, ktorému dohodol rande so svojou kamarátkou práve na tomto mieste. Vďaka hustému porastu mohol spoza stromov s ďalšími kumpánmi celé rande kamaráta odpočúvať. Úsmevnú historku ukončil želaním, aby v Bratislave zostalo dosť stromov na podobné zážitky aj pre ostatných.

A keď sa asi 15 prítomných novinárov presunulo do redakcií, aby stihli uzávierku – veď (ako poznamenala jedna z fotografiek) - ďalej to už bude to isté, pobrali sa smútiaci občania po nábreží na ďalšie miesto, ktoré dostalo nové meno.

Tabuľku z názvom Park mŕtvych stromov, pripli ochranári na začiatku bývalého parčíka pri PKO. Symbolicky tu k židovskému a kresťanskému cintorínu pribudol aj cintorín stromov. Aj keď príroda sa zatiaľ nevzdáva a pozostatky stromov a kríkov vyzerali pomerne živo a zeleno, ak pôjdete okolo, nedajte sa oklamať – to nie je to, čo tu má byť.

Ulice, parky a nábrežia sa zvyknú pomenovávať po významných osobnostiach či historických udalostiach. Dnes k nim pribudol výrub stromov. V Bratislave sú takéto miesta zatiaľ dve. Združenie Miazga už pripravuje novú mapu mesta, na ktorej sa budú dať vyhľadať aj ďalšie.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Sulík: Ak by Kiska založil stranu, stane sa len ďalším rozbíjačom pravice

Ficova hviezda padá a teraz by sa ešte vedel zachrániť na jedno volebné obdobie, hovorí pre SME predseda SaS RICHARD SULÍK o tom, komu by vyhovovali predčasné voľby.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Fašisti oklamali konzervatívcov, o potraty im nejde

Rozpútala sa ďalšia časť kulturkampfu.

EKONOMIKA

Rakúska pošta potrebuje ľudí, hľadá ich aj na Slovensku

Priemerný plat zamestnanca Slovenskej pošty je 727 eur.


Už ste čítali?