Prečo nebudem platiť LSP

Autor: Ivana Brezinská | 22.6.2007 o 8:24 | Karma článku: 12,20 | Prečítané:  7589x

No vitaj v klube, pomyslia si mnohí. Áno, aj mne v týchto dňoch prišiel ten milý list od spoločnosti Lawyer Partners (LP). Vyzývajú ma, aby som zaplatila 1.000,- Sk, inak vraj budú vymáhať 65.000,- Sk. A to napriek tomu, že dlh na koncesionárskych poplatkoch Slovenskému rozhlasu 80,- Sk som zaplatila okamžite po prvej a jedinej výzve, ktorú som obdržala ešte v novembri v roku 2005. A práve to je dôvodom, prečo LP nič platiť nebudem. Dlh 65.000,- Sk totiž vôbec nevznikol.

Spoločnosť vo svojom liste operuje generálnym pardonom a účinnosťou zákona. Tvrdí, že zákon, ktorý odpúšťa platenie poplatkov z omeškania začal platiť až po tom, ako som nedoplatok na koncesionárskom poplatku zaplatila - a teda sa na mňa nevzťahuje. Nuž, diskusiu o retroaktivite zákona nechám na odborníkov, na mňa - a myslím, že väčšinu z koncesionárov - neplatičov, na ktorých sa spoločnosť zamerala vo svojej najnovšej kampani, sa totiž vzťahuje zákon úplne iný.

Podľa Zákona 212/1995 Z.z. ak vlastníte rozhlasový prijímač, ste povinní ho prihlásiť a platiť koncesionárske poplatky. Podľa paragrafu 8 tohto zákona, ak meškáte s platením dlhšie ako jeden mesiac, vyberateľ vás písomne vyzve na splnenie povinnosti. Ak na prvú výzvu nezareagujete, vyzve vás vyberateľ na zaplatenie ešte raz. Ak si svoju povinnosť nesplníte ani po druhej výzve, vyberateľ si uplatní právo na úhradu na príslušnom súde. Toľko o nedoplatku na koncesionárskych poplatkoch.

LP od neplatičov v súčasnosti vymáha poplatky z omeškania. Tie upravuje paragraf 9 a doslova sa v ňom píše:

(1) Ak je platiteľ poplatku (§ 3) v omeškaní s platbou dlhšie ako dva mesiace a dodržal sa postup podľa § 8, vyberateľ poplatku (§ 5 ods. 1) požiada platiteľa o zaplatenie poplatku z omeškania.

A tu je ten háčik - postup podľa § 8 dodržaný nebol. Slovenský rozhlas totiž výzvy na zaplatenie neposielal. A skupine neplatičov, na ktorú sa LP zamerala, tak prišla jediná výzva - od BSP Lawyer Partners, ktorej SLovenský rozhlas svoje pohľadávky postúpil - a tú uhradili.

Takže žiadny generálny pardon. Neplaťte vydieračom to, na čo nemajú nárok.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Fico prijal bieloruského premiéra, ani v minulosti nemal problém

Bielorusko neakceptujem, videl som tam kolosálny volebný podvod, hovorí poslanec Peter Osuský.

KOMENTÁRE

RTVS nie je vaša televízia (píše Michal Havran)

Krajinu neurobíte prosperujúcejšou tak, že budete určovať, kto môže diskutovať.

KOMENTÁRE

Čistými rukami proti stúpencom čistej rasy

Akákoľvek akcia proti extrémizmu vyznie dôveryhodne, keď ju vykonávajú inštitúcie zastupujúce spravodlivý štát.


Už ste čítali?