reklama

Tetrapaky nemusia byť odpadom

Dobrá správa pre Bratislavčanov – z kontajnerov na komunálny odpad sa ďalšie druhy odpadu presunú do separovaného zberu! Do kontajnerov na plasty už môžete hádzať aj tetrapakové obaly z nápojov a plechovky. Aj keď letáčiky na samotných kontajneroch upozorňujú, že sem patria len plasty, podľa informácií z www.olo.sk (potvrdených hovorkyňou OLO Margitou Tieleschovou) – ÁNO platí v žltých kontajneroch pre PET fľaše, obaly z krabicových nápojov (TETRAPAK) i hliníkové plechovky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Hoci na Slovensku je len minimum spracovateľov tohto odpadu, do žltých kontajnerov OLO zbiera od občanov okrem PET fliaš aj nápojové kartóny a plechovky. O PET fľašiach som už písala v článku PET fľaše nie sú odpad . Ako je to s tetrapakmi? Tiež môžu nebyť odpadom!

Najprv trochu teórie

Obrázok blogu

Nápojové kartóny (Tetra pak) tvoria viacvrstvové kombinované materiály. Ako obaly na potraviny sa prvýkrát objavili pred vyše 50 rokmi vo Švédsku a prvou potravinou, ktorá mala tú česť sa nechať takto zabaliť bolo mlieko.
Nápojový kartón tvorí niekoľko vrstiev materiálov – pre čerstvé potraviny vrstva kartónu a polyetylénu, pre trvanlivé – kartón, hliník a polyetylén. A medzitým ešte lepidlo a navrchu farby, takže niektoré zdroje uvádzajú, že sa skladajú dokonca až z šiestich vrstiev.Kartónové obaly patria medzi jednorazové obaly. Ich znovupoužitie pre balenie potravín je vylúčené, preto prázdne obaly končia v odpade a spolu s ním môžu byť zlikvidované alebo ďalej využité. Keď kliknete na stránku Tetrapaku, zistíte, že ideálnejší obal ešte ľudstvo asi nevymyslelo. Spoločnosť priznáva, že sú to síce jednorazové obaly, ale možností na ich recykláciu či iné využitie je podľa nej naozaj dosť. Napríklad: recyklácia (mechanicky sa vraj v Európe v roku 2002 zrecyklovalo 240 000 ton kartónových obalov), spaľovanie (tým sa získava množstvo energie - keďže Tetrapaky majú vysokú výhrevnosť a pridávaním do komunálneho odpadu sa napomáha dokonalejšiemu a čistejšiemu spaľovaniu) či uloženie na skládke (vzniká hutnejší a stabilnejší materiál, ktorý sa časom z väčšej časti rozloží). A čo ma naozaj prekvapilo – kompostovanie (nakoľko obsahujú 75 – 80% celulózy, sú vhodné aj na kompostovanie, pričom pri tomto procese vzniká aj bioplyn). Jednoducho dokonalý obal! Pri pohľade na obaly vytŕčajúce z kontajnerov ma však ideály o tom, že sme KONEČNE vynašli ten pravý obal opúšťajú...

Jednorazové kontra vratné Nemôžem si pomôcť, ak čosi skončí ako odpad, pričom by sa to dalo nahradiť niečím, čo sa vyhodiť nemusí, ale dá sa použiť ešte raz (a ešte raz a ešte raz), na miskách váh, to ide dole. Samozrejme mám na mysli jednorazové obaly. Plechovky, PET fľaše, jednorazové sklenené obaly i viacvrstvové nápojové obaly. V rebríčku obalov, patria do tej horšej polovice. V neprospech Tetrapakov hovorí aj skutočnosť, že sú zložené z viacerých materiálov, čo komplikuje ich recykláciu. Dôležitá je samozrejme aj miera recyklácie – teda aké % z ich celkového množstva bude recyklované.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

RecykláciaRecyklácia Tetrapakov sa robí tzv. rozvlákňovaním. Vo vírivom rozvlákňovači sa pomocou vody uvolnia vlákna a vznikne vodná suspenzia – vláknina. Prístroj má aj systém na odstránenie nevláknitých materiálov (zvyškov obsahu kartónu, polyetylénových a hliníkových fólií, tlačiarenských farieb, blata, piesku, kovového odpadu a iných cudzorodých látok..).
To znie dobre, však? Ale nie na Slovensku. U nás sa spracovávajú Tetrapaky na obkladové dosky, ktoré sú technickými vlastnosťami porovnateľné s klasickými drevenými doskami. Používajú sa na obklady stien a izoláciu podláh ako náhrada dreva. Robí to zatiaľ jediná firma – KURUC-Company . Spracovávajú je správne slovo, pretože recyklácia znamená vyrobiť zo starého výrobku/materiálu nový, rovnakej kvality (vďaka čomu dôjde k ušetrenie prírodných zdrojov a redukcii množstva zneškodnených obalov). Prerobenie kvalitného potravinárskeho obalu na dosky teda pravou recykláciou nie je. Odborníci takýto spôsob zhodnotenia materiálu nazývajú aj downcycling.

Spaľovanie

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Podľa Spoločnosti priateľov Zeme spaľovňa odpadov môže znížiť objem odpadu o 80% - 90%, váhu o 1/3, môže vyrábať energiu... lenže... Recykláciou sa ušetrí priemerne 3 – 5 násobne viac energie ako môžeme získať spaľovaním. Okrem toho - na 1 tonu spáleného tuhého komunálneho odpadu pripadá asi 6000 m3 spalín. Ako darček vám k tomu zabalíme ešte emisie zlúčenín aromatických uhľovodíkov s chlórom (v cene sú vysokotoxické dioxíny a furány). A aby sme nezabudli – ešte toxický popolček a škváru.
Energetické využitie kartónových obalovKartónové obaly predstavujú podľa výrobcu čisté, vysoko výhrevné palivo – 1 tona zmiešaná s komunálnym odpadom má výhrevnosť ako 0,4 tony uhlia a čisté dokonca ako 0,8 tony uhlia. Palivo na báze obalov vraj môže nahradiť až 30% uhlia. Nápojové obaly zlisované do brikety dávajú viac tepla a menej dymu ako drevo alebo uhlie. Fajn, ale...
Kartónové obaly sa ako palivo naozaj používajú na vykurovanie domácností, domácich bojlerov a sáun. Lenže v Škandinávii. A ak je skutočne pravda, že sú to vynikajúce brikety, tak je čo závidieť pre zmenu Novozélanďanom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu


SkládkovanieSkládky sú asi to posledné miesto, kde by mal odpad končiť. Spolu s ostatným odpadom tam však končia aj hutné a stabilné Tetrapaky. Mimochodom, tá ich menšia časť (teda hliník a polyetylén) sa nerozloží. Riadené skládky predstavujú dlhodobé riziko pre podzemné vody, problémom je aj skládkový plyn. Rozkladné procesy vnútri skládky sú spomalené a ako vedľajší produkt rozkladných mikroorganizmov vznikajú rizikové plyny, ktoré prenikajú do okolitého prostredia.

Kompostovanie a výroba bioplynu

Obrázok blogu

Tak tu ma teda dostali! Kompostovať Tetrapaky mi naozaj ešte nenapadlo. Ak by ste to chceli skúsiť – podľa odporúčania výrobcu – proces kompostovania urýchlite rozrezaním kartónov na menšie časti (súvislé vrstvy polyetylénu a hliníka proces spomaľujú) a po ukončení rozkladu polyetylén a hliník odstráňte preosiatím. Samozrejme na výrobu bioplynu potrebujete ešte zariadenie na zachytávanie metánu a ostatných horľavých plynov vznikajúcich pri rozklade organickej hmoty. V súčasnosti žiadny program hospodárenia s odpadom v Európe kompostovanie použitých nápojových kartónov neobsahuje. Ktovie prečo?

Na záver trochu praxe pre Bratislavu Keď už to inak nejde a predsa len si nápoj v viacvrstvovom obale kúpite, dajte ho do žltého kontajnera označeného ako PLASTY (nie modrého, ktorý je určený na papier). Všetok odpad zo žltého kontajnera sa ručne dotrieďuje. Zvlášť plasty –biele, zelené, modré a ostatné, zvlášť tetrapaky a plechovky. Hoci to OLO nevyžaduje – podľa fy. KURUC-Company, ktorá vytriedené Tetrapaky ďalej spracováva, je potrebné, aby boli obaly čisté, rozrezané a rozložené do roviny – to je však akýsi vyšší level. Odporúča sa obaly aspoň vypláchnuť vodou – zabráni sa tak šíreniu hmyzu (nebezpečenstvo uštipnutia) pri ovocných nápojoch a zápachu pri mliečnych výrobkoch (ako smrdí skysnuté mlieko asi popisovať netreba). Je to asi minimum, čo môžeme spraviť pre ľudí, ktorí odpad ďalej ručne triedia. A minimum, ktoré môžeme spraviť pre životné prostredie? Dodržiavať hierarchiu odpadového hospodárenia. Teda 1. minimalizovať (lepšie je odpadom predchádzať, než s nimi nákladne a problematicky nakladať), 2. znovupoužívať a 3. recyklovať – samozrejme v tomto poradí.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Čoskoro – pokračovanie o plechovkách

Ivana Brezinská

Ivana Brezinská

Bloger 
  • Počet článkov:  46
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vyštudovala žurnalistiku. Po škole sa však rozhodla, že je lepšie prejsť od slov k činom a začala pracovať v jednej mládežníckej ochranárskej organizácii. Teraz je na materskej "dovolenke" a zdá sa, že nastal čas prejsť od činov k slovám. Najnovšie ma nájdete aj na http://petrzalka.otvorene.sk/ Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáEkopohľadyIhriskoPo cestách - necestáchSeparovaný zberSpoločnosťUkrajinaZ vlastného dvora

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu